Epos K3

Producent: Epos
Dostępność:  (0 szt.)
szt.
Cena netto: 3 170,73 zł 7 400,00 zł3 900,00 zł

K3 — kolumny podłogowe

Seria K rozpoczyna nową erę w historii Eposa. Zaprojektowane przez Luke’a Creeka dwuipółdrożne K3 to największy model w tej linii.

Seria K posiada szereg unikalnych cech, z których warte wymienienia są m.in.: stylowy wygląd, High Velocity Slot Ports (HVSP, podłużny port wentylacyjny), głośniki montowane po wewnętrznej stronie ścianki frontowej, łatwe do demontażu ścianki tylne i możliwość upgrade’u do wersji aktywnej. Seria K to coś więcej, niż kolejne skrzynie z głośnikami. Tu prawdopodobnie mamy do czynienia z przyszłością audio!

W serii K wykorzystano szereg nowych technologii, dzięki którym jest ona lepsza od poprzednich modeli. Porty bass refleksu zwane High Velocity Slot Ports sprawują się lepiej od konwencjonalnych portów cylindrycznych. HVSP mają mniejsze słyszalne zniekształcenia, a turbulencje powietrza wydobywającego się z portu są mniejsze. Ponadto HVSP ogranicza również dopływ powietrza do głośników średniotonowych i basowych, dzięki czemu grają bardziej liniowo. W przeciwieństwie do poprzednich serii port jest ulokowany na froncie obudowy, dlatego seria K jest bardziej elastyczna, jeśli chodzi o ustawienie. Kolumny można przysunąć bliżej ściany bez obawy o pogorszenie się brzmienia. Przemyślany mechanizm mocujący głośniki do obudowy zabezpiecza je i sprawia, że napięcia rozkładają się równomiernie na powierzchni koszy. Ujednolicony rozkład nacisku mocowania pomaga w redukcji zniekształceń, które w normalnej sytuacji byłyby przyczyną zniekształceń. W rezultacie średnica jest piękna, czysta i przejrzysta. 

Podbarwienia wprowadzane przez obudowę mają krytyczny wpływ na cały projekt kolumn i chociaż czasami nie poświęca im się dostatecznie dużo uwagi, z serią K jest inaczej. Obudowy są nie tylko dobrze wzmocnione wewnątrz, mają również wymienne ścianki tylne. Idea narodziła się jeszcze w czasach ES11 wraz z konstrukcją kanapkową. Teoria mówi, że należy zredukować energię pochłanianą przez obudowę albo mówiąc inaczej zredukować podbarwienia wprowadzane przez obudowę czy też niechciane rezonanse. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest odseparowanie tylnej ścianki od całej konstrukcji. Jest jeszcze jeden powód, dla którego użyto wymiennych tylnych ścianek — montaż modułu „Active K”.

Active-K to nowa funkcja, która w przyszłosci pozwoli użytkownikowi na prosty upgrade kolumn z wersji pasywnej do aktywnej.

Dodatkową poprawę brzmienia osiągnięto stosując wysokiej jakości komponenty zwrotnicy, w tym znaomite kondensatory polipropylenowe i metalizowane rezystory.