Epos K1

Producent: Epos
Dostępność:  (0 szt.)
szt.
Cena netto: 1 138,21 zł 2 100,00 zł1 400,00 zł

K1 — kolumny podstawkowe

Seria K rozpoczyna nową erę w historii Eposa. Kolumny mają na przedniej ściance port bass refleksu w kształcie podłużnej szczeliny, minimalistyczne zwrotnice i łatwy do demontażu panel tylny, który umożliwia „cyfrową” rozbudowę.

Zaprojektowane przez Luke’a Creeka K1 to podstawkowce otwierające tę linię. Małe kolumny tworzą bogatą, głęboką i angażującą scenę, a bas jest tak głęboki, że słuchacz odruchowo rozgląda się za ukrytym subwooferem. Monitory zaprojektowane są do odtwarzania każdego gatunku muzyki.

Na przedniej ściance wszystkich kolumn z serii K znajduje się podłużny port wentylacyjny, głośniki montowane są do wewnętrznej strony ścianki przedniej, a obudowa jest lakierowana. Seria K jest nie tylko elegancka i dopieszczona, ale kryje w sobie również pewien sekret. Kolumny z serii K to stylowe i imponujące dźwiękowo głośniki pasywne, skonstruowane w zgodzie z najwyższymi standardami. Sekret jednak tkwi w tym, że można je przekształcić w zaawansowane technicznie, aktywne cyfrowe kolumny montując w nich moduł Active-K. Active-K pozwala uczynić z K1 serce nowoczesnego systemu audio o „wysokiej rozdzielczości”. Seria K otwiera drogę do przyszłości hi-fi. 

Obudowy serii K wykonane są z MDF-u malowanego na czarno lub biało. Wewnątrz wzmocnione są przemyślanym ożebrowaniem, które minimalizuje podbarwienia wprowadzane przez obudowę. Na froncie kolumn znajduje się niespotykany dotychczas w kolumnach Eposa port bass refleksu w kształcie podłużnego otworu. Takie rozwiązanie ma dwie zalety. Po pierwsze duże ilości powietrza mogą wydobywać się z kolumny bez żadnego nieeleganckiego „sapania”, a po drugie — port taki wzmacnia niskie częstotliwości wytwarzane przez stosunkowo niewielkie przetworniki.

Jedną z najważniejszych cech serii K jest możliwość przekształcenia kolumn pasywnych w cyfrowe kolumny aktywne. Panel tylny i zwrotnicę pasywną łatwo się demontuje, a w to miejsce montuje się moduł Active-K. Moduł dostępny będzie pod koniec roku 2014.

Seria K ma dwa eleganckie wykończenia — czarny i biały jedwab. Obie opcje sprawiają bardzo dobre wrażenie i wyglądają luksusowo. Dla tych, którzy potrzebują chronić lub ukryć głośniki dołączono opcjonalne magnetyczne maskownice. Mocuje się je w bardzo łatwy sposób — wystarczy przyłożyć jedną z nich do przedniej ścianki kolumny, a przyczepi się we właściwym miejscu, chroniąc delikatne przetworniki przed małymi paluszkami lub łapami zwierząt. 

Głośnik wysokotonowy


Dzięki wykorzystaniu oprogramowania CAD wirtualnie symulującego zachowanie kolumn, osiągnięto znakomite parametry techniczne oraz czysty, otwarty, a jednocześnie gładki dźwięk tweetera. 

Głośnik wysokotonowy ma niską częstotliwość rezonansową, wysoką efektywność i szeroko rozciągnięte w górę pasmo przenoszenia. Tekstylna kopułka ma 25 mm średnicy i umieszczona jest w krótkiej tubce. Odporna na wysokie temperatury cewka chłodzona jest ferrofluidem, a głośnik wyposażony jest w magnes neodymowy. Dzięki tym cechom przetwornik może grać głośno przez dłuższy czas bez degradacji jakości dźwięku.

Głośnik średnioniskotonowy


Głośnik średnioniskotonowy w kolumnach K1 ma równomierną charakterystykę częstotliwościową w całym zakresie, również na skrajach pasma.

Przetwornik ma membranę z wysokiej jakości polipropylenu, z nakładką przeciwpyłową w kształcie pocisku. Tworzy to sztywną, ale sprężystą, dobrze wytłumioną strukturę, która zachowuje swój kształt nawet przy dużych obciążeniach. 

Dzięki budowie systemu magnetycznego głośnika całe pole magnetyczne koncentruje się wokół cewki, zniekształcenia są więc niskie, a efektywność wysoka.

Zwrotnica

Zgodnie z tradycją Eposa seria K wyposażona jest w minimalistyczną zwrotnicę pasywną, z której firma słynie. Zastosowany dla tweetera filtr pierwszego rzędu sprawia, że głośnik ma szeroką rozpiętość dynamiczną i ekstremalnie niskie zniekształcenia. Dzięki zastosowaniu filtracji drugiego rzędu dla głośnika średnioniskotonowego, jest on łatwym obciążeniem dla każdego wzmacniacza.

Active-K

Moduł dostępny wkrótce. Active-K sprawia, że seria K zaczyna przynależeć do zupełnie innej kategorii produktów. Moduł montowany jest w miejscu tylnego panelu kolumn, w przyszłości dostępna będzie też wersja z Active-K montowanym fabrycznie. Moduł składa się ze wzmacniacza mocy Creeka oraz wysokiej jakości DAC-a wyposażonego w kilka wejść, w tym asynchroniczne USB i odbiornik Bluetooth. Active-K posiada również wejście analogowe, dla tych, którzy używają gramofonu lub innego źródła analogowego.

Active-K zastępuje stratną zwrotnicę pasywną wersją aktywną, która umożliwia doskonałą integrację przetworników i jeszcze szerszy zakres dynamiki, dzięki wprowadzeniu korekcji częstotliwościowej poniżej częstotliwości rezonansowej bass refleksu.

Wyboru źródeł i regulacji głośności dokonuje się za pomocą pilota. Pomimo braku wyświetlacza obsługa Active-K jest bardzo łatwa ze względu na intuicyjność.